Hermenegild

 
registro: 12-08-2009
♥ Beata Undine & Koni Demiko
Pontos126mais
Próximo nível: 
Pontos necessários: 74
Último jogo
Rummy 500

Rummy 500

Rummy 500
6 anos 49 dias h

Jak zadbać o rzepak jesienną porą ?

O tym jak zadbać o rzepak słów kilka, kilkanaście lub kilkaset - nie liczyłem, 
Wreszcie piątek, można usiąść przed kominkiem z gorącym kakao w ręku i dobrą książką. Ja wybrałem poradnik  agrotechnika - stąd słów kilka o rzepaku.
Jaki jest rzepak ? Każdy widzi ale najczęściej latem. Kojarzymy -chyba większość  - żółte , połacie, niczym dywany w żółtym kolorze, pokrywające nasze pola - szczególnie piękne z okna samolotu. 
Jesienią , zimą niewielu interesuje się tą rośliną - a szkoda. 
 Rzepak to popularna roślina uprawiana u nas w kraju. Ważna dla gospodarki jak i dla pszczółek. 
Szczególnie jesieniom musimy się nim troskliwie zająć.
Dla katedry poznańskiej najważniejszy akcent należy położyć na walkę z chwastami. Nie mogę wymieniać środków chemicznych z nazwy ale dobry herbicyd to połowa sukcesu. 
Kolejny krok to dokarmianie naszego rzepaku - oczywiście dokarmiamy go nawozami,
dokarmiamy dolistnie, co ważne należy przestrzegać terminów . Nawożenie dokonane musi być w odpowiedniej fazie rozwoju rośliny - najczęściej raz w fazie 4-8 liści rzepaku.
Jesienią ważne dla rozwoju są pierwiastki :  bor oraz mangan.Rzepak potrzebuje też sporo wapnia,. Natomiast uważać trzeba na dostarczony azot - w skrócie za mało źle - za dużo też źle :(
Ostatnia kwestia to ochrona przed szkodnikami. Różne larwy i stworzenia żyjące w ziemi też przygotowują się do zimy, gromadzą zapasy aby przetrwać, aby  nie odbywało się to kosztem naszego rzepaku należy je zwyczajnie zwalczać. Zwalcza się je prawidłową uprawą gleby oraz opryskiem doglebowym wymieszanym z glebą jeszcze przed wysiewem nasion
Dziękując za uwagę apeluję  - dbajmy o nasze złoto ! nasz rzepak





pieczarki czy boczniaki ?

Do życiowych dylematów typu studia czy praca , wóz czy przewóz, od frontu czy od zakrystii często dochodzi jeszcze jeden, otóż jak w tytule
pieczarki czy boczniaki. 
Dylemat ten możemy rozpatrywać dwojako
od strony kulinarnej - spożywczej
od strony produkcyjnej. 
Jeśli chodzi o kwestię spożywcza, to w tej rozprawie nie będzie dotykany wątek czy grzyb to warzywo - to dyskusja akademicka, na inną okazję niż ów blog.czy wszystkie grzyby są jadalne - można przyjać w malej dygresji że tak, aczkolwiek niektóre tylko jeden raz w życiu,
Pieczarki czy boczniaki - myślę przewrotnie , iż kto spróbuje boczniaków nie będzie miał takiego dylematu i skończę temat. 
Co do kwestii produkcyjnej - wydaje się iż boczniak czy boczniaki sa łatwiejsze w produkcji - wystarczy nam słoma - ale uwaga koniecznie słoma ze zbóż twardych - jakie to mogę zainteresowanym podpowiedzieć. 
Najważniejsze - albo bardzo ważne - to dobrze przygotowac podłoże, musi być ono rozdrobnione i bardzo wilgotne  - wszyscy wiedzą że rybka lubi pływać a grzyby uwielbiają wilgośc
Kolejny etap to Inokulacja UWAGA nie mylić z terminem Ejakulacja. 
To w skrócie podawanie gotowej grzybni  - materiału , takiej bazy dla rozmnażania się naszych grzybków. grzybnie implikujemy w podłoze
UWAGA  - do prawidłowego rozrostu  potrzeba dużo światła i wilgoci -podobnie  jak popularne rośliny na literę K ale po takie rośliny wjeżdza ekipa na kogutach  - po boczniaki na razie nie.
Rozwój trwa w pierwszym etapie do 14 dni , do zbioru potrzeba kolejnych 10.
Kiedy zbierać ? należy obserwować kapelusz grzybka, musi się lekko wywinąć

Sprawa stosunkowo prosta

na koncu odpowiedź na pytanie   - pieczarki czy boczniaki ?

oczywiste że boczniaki z własnej uprawy !!!

Dziękuje za uwagę 







jesienne złoto - burak cukrowy

burak cukrowy - jego łacińska nazwa to Beta vulgaris - jednakowoż dopisek vulgaris  może wprowadzać w błąd.
Wbrew skojarzeniom jest to bardzo ważne i pożyteczne warzywo. 
Jesień a w szczególności październik do okres gdy możemy zaobserwować na polach specyficzne kopce ,fachowo nazywane pryzmami  często okryte kołderką z folii, plandeki czy też innej włókniny. 
Cześć na pewno zastanawia się co kryje ów pryzma . Otóż tak chronimy nasze jesienne złoto czyli wspomniane buraki cukrowe. 
Po co ta ochrona ? Przed wścibskim wzrokiem sąsiada ? Komornikiem ?  NIE !!
Chronimy buraka przed przemarzaniem , rzecz oczywista że przez przymrozki może zacząć sie gnicie , ale chronimy też przed ubytkiem cukru - w skrócie przez skoki temperatury zmniejsza sie wartość technologiczna buraka, to oznacza tylko mniej cukru - mniej pieniążków
Buraka uprawiamy głównie dla cukru, pozyskujemy też w wyniku przetwarzania melasę która jest cennym pokarmem dla zwierząt. 
Reasumując  - burak to naprawdę cenne warzywo

Dziękuję za uwage

KLER czy EKLER

KLER czy EKLER
co jest lepsze, zdrowsze eccetera eccetera  ??????
                                         2241264368676595.jpg
68678093.jpg
22412643

O talerzowaniu i kultywatorowaniu słów kilka ...

Po chwilowej przerwie w pracy na dożynki i grzybobranie czas wracać z powrotem do pracy. 
Aby zadbać o glebę , która wydała nam plon należy nie tylko podziękować za to na mszy dziękczynnej dożynkowej ale również ruszyć w pole z zabiegami tzw agrotechnicznymi.
Dziś słów kilka lub kilkanaście o tzw zabiegach uzupełniających.
Może pojawić się myśl u szanownych Czytelników ze jak zabieg uzupełniający to może potrzeby go wykonywać ? może nie ma takiej konieczności ? .. Błąd !
Czynności te są ważne !! Podnoszą one tzw kulturę roli .
Do takich zabiegów zaliczamy : talerzowanie i kultywatorowanie.
Co to jest. 
Otóż talerzowanie to zabieg agrotechniczny zaliczany do czynności odwracająco-spulchniających, ogólnie rzecz biorąc ma na celu rozdrobnienie struktury gleby - szczególnie ciężkiej - bywa że pomaga w przykryciu tzw resztek pożniwnych , katedra krakowska mocno akcentuje też sprawę , iz ów zabieg pozwala optymalnie wymieszać z glebą nawozy czy wapno.
Dla mnie najważniejszą korzyścią jest to, iż przykrywa resztki pożniwne a przez to zwiększa poziom próchnicy w glebie i wody - ogranicza parowanie. 
UWAGA  - Talerzowanie nie może być wykonywane na glebach zaperzonych , ćwiartuje perz na kawałki i zwiększa jego występowanie
i w tym momencie płynnie przechodzimy do kultywatorowania.
Kultywatorowanie – zabieg spulchniający ziemię i pomagający zwalczać chwasty rozłogowe - a więc  dla niewtajemniczonych wspomniany wyżej perz. 
W odróżnieniu to talerzowania nie występuje odwracanie gleby. Oprócz tego że niszczy twardą skorupę gleby , również przyczynia sie do wymieszania nawozów  - z czego na pewno zadowolona jest szkoła krakowska
Na zakończenie dodam że
talerzowanie wykonujemy broną talerzową
a
kultywatorowanie  - kultywatorem , 
co jest co pokazują filmy - uwaga których nie jestem autorem - korzystam z zasobów YT
https://www.youtube.com/watch?v=HH3xq2OMYZQ

https://www.youtube.com/watch?v=NMJ9Os2jlG8